Prizegiving and Showcase 2016

2016 was another great year for the Act One Beginners Showcase in which students demonstrated their vast talents to an audience filled with parents, ex students and supporters of the school.  We change the format of our showcase each year, for 2016 we prepared performances during part of each weekly class in the 6 weeks leading to the showcase and then each class performed their pieces for the audience.  

The Showcase opened with all performers in a delightful rendition of of Pure Imagination which led into our lovely young Juniors performing poems about witches and monsters.  They all used their faces, bodies and voices really well.   The Seniors then treated us to some sketches based on the idea of auditioning for shows and they took their opportunity to show us how well their comedic skills are developing.  The wonderful Advanced class performed two pieces, both comedies, and their characterisation skills and comic timing were clearly evident throughout.  The showcase was brought to a close by our outstanding Graduates class who performed a very funny parody based on preparation for a drama festival.   These excellent young actors projected their characters and the situation through their wonderful physical comedy, mature understanding of how to use dialogue and outstanding teamwork.  The entire showcase was an absolute treat to watch and they did themselves and the school proud.

Along with our showcase we also had our annual prizegiving where we take some time to acknowledge the hard work and dedication that our students put into their drama training every week.

 

PRIZEGIVING NOMINEES & WINNERS - 2016

DRAMA FACULTY

 The Act One Beginners award for the Most improved student is, as you might expect, for students who have shown the most improvement during the past year.  For some this might mean in their ability to participate fully in a class, for others it may be a confidence issue and others may be nominated because their skill level has risen substantially above that expected.

Nominees

Nicole Gay                                                                                                                             

Ethan Hones

Lauren O’Connor

Zoe Smith

Eleanor Newell

Joint Winners:           Eleanor Newell & Lauren O’Connor         

 

The Act One Beginners Speech Cup is awarded to students who have demonstrated excellence in speech and communication.  These students can take a piece of verse, prose or dialogue and bring it to life.

Nominees

James Whitaker

Sam Cunningham

Zoe Smith

Jessica Newell

Abby Ingham

Lucy Billingham-West

Beth Whitaker

Yasmin Wilson

Lexi Randell

Sam Buckle

Lara Crease

Sam Haynes

Winner:          Lexi Randell           

 

The Alex & Ella Teamwork Trophy is for the student who always works well as part of a team - putting the success of the group and the scene they are doing ahead of everything else. 

Nominees

Yasmin Wilson

Jacob Weller

Jake McCallum

Josiah Kirpalani

Lucy Billingham-West

Abby Vines

Louise Riley

Eleanor Newell

Ellie Sargant

Bella Kilkenny

George English

Sam Haynes

Lauren O’Connor

Maddie Scrase

Tilly Pearman

Sam Buckle

Lucy Skinner

Erin Wright

Zoe Smith

Winner:          Jacob Weller& Maddie Scrase

 

Most Promising Newcomer While most of our awards are only open to students who have been with us for a year, this next award is specifically aimed at students who joined us more than a term ago, but not more than 3 terms ago.

Nominees

Ruari Finnegan

Jessica Newell

Connie Penlington

George English

Elliot Wraight

Katie O’Driscoll

Lewis Napper

Finlay Weight

Nicole Gay

Winner:          Ruari Finnegan            

 

The Karaolis Creativity cup is presented in recognition of the students who come up with the ideas – those who feed the rest of the group – inspire them, direct and excite them.

Nominees

Sam Cunningham

Maddie Scrase

Zoe Smith

James Whitaker

James Lucas

Abby Ingham

Ellie Sargant

Louise Riley

Lewis Napper

Sarika Gandhi

Sam Haynes

Lauren O’Connor

Nicole Gay

Georgia Taylor

Yasmin Wilson

Joint Winners:           Sam Haynes            

 

The Act One Beginners Personality Cup is awarded to students who use their personalities to be memorable (in a good way) both on and off stage. 

Nominees

Sarika Gandhi

James Lucas

Lucy Billingham-West

Lewis Napper

Maddie Scrase

George English

Sam Haynes

Sophia Martinez

Elliot Wraight

Jessica Newell

Brooke Ireland

Alf White

Winner:          George English         

 

Act One Beginners Character Cup is awarded to a student who has worked hard on the very advanced skill of truthfully inhabiting character.

Nominees

Georgia Taylor

Sam Cunningham

Ellie Sargant

James Whitaker

Beth Whitaker

James Lucas

Finn Wilson

Louise Riley

Abby Vines

Sarika Gandhi

Winner:          Ellie Sargant

 

The Elizabeth Endeavour Cup is for students that put maximum time and effort into getting something right – they are willing to take direction and to come back to take some more.  These students don’t give up, even if they’ve not done quite as well as they hoped they might. 

Nominees

Lara Crease

Sam Haynes

Lowan Ibrahim

Sophia Martinez

Lexi Randell

Maisy Weller

Lucy Perry

Edith Standen-Grant

Georgia Wright

Olivia Marshall

Sam Cunningham

James Whitaker

Beth Summers

Grace Yates

Jessica Newell

Bella Kilkenny

Katie O’Driscoll

Henry Weller

Eleanor Newell

Rebecca Harvey

Yasmin Wilson

Lucy Billingham-West

Josiah Kirpalani

Winner:          Yasmin Wilson             

 

Nixon Comedy Cup

Being a good Comedy actor takes dramatic skill, creativity, intelligence and timing. 

Nominees

Sam Cunningham

Sarika Gandhi

James Lucas

Jake McCallum

Kendra Betchley

George English

Sophia Martinez

Finn Wilson

Abby Vines

Eleanor Newell

James Whitaker

Georgia Taylor

Louise Riley

Ellie Sargant

Joint Winners:           James Lucas             

 

The Kristina Hewitt Drama Cup is awarded to students that have demonstrated outstanding ability in dramatic acting.  These students can inhabit character, display emotion and connect with their audience.

Nominees

Georgia Taylor

Sam Cunningham

Abi Field

Louise Riley

James Whitaker

Abby Ingham

Winner:          Georgia Taylor                                 

 

The Act One Beginners Special Achievement Award is to acknowledge a student who has done, or in the course of attending Act One Beginners, experienced, something either amazing, brave or out of the ordinary and managed that situation brilliantly.   This year there have again been some outstanding Lamda and Festival performances and achievements by our student.  This year I have decided on 3 nominees:

Sam Cunningham & James Whitaker are nominated together in recognition of their outstanding performance at Festival this year, scoring 93 marks for their Acting Duo and Abby Ingham is nominated for her excellent high mark of 90 for her Lamda Acting Bronze Medal.

 I am very happy to award this year’s Special Achievement Award to: Abby Ingham

 

Improvisation Awards are based on how well the students work on improvisations in class.  Speed of reaction, creativity, intuition, team work, leadership and flair are all extremely important in improvisation work.

11 years & under Nominees

Bella Kilkenny

Beth Summers

Maddie Scrase

Sam Buckle

Nicole Gay

Brooke Ireland

Jessica Newell

Kendra Betchley

Lucie Coxon

Sam Haynes

Elliot Wraight

Joint Winners:           Bella Kilkenny & Nicole Gay                      

 

12- 14 yrs Nominees

Abi Field

Abby Ingham

Lewis Napper

Eleanor Newell

Louise Riley

Finn Wilson

James Whitaker

Joint Winners:           Finn Wilson  

 

15 yrs & over Nominees

Sam Cunningham

James Lucas

Abby Vines

Sarika Gandhi

Olivia Marshall

Jake McCallum

Georgia Taylor

Jacob Weller

Yasmin Wilson

Beth Whitaker

Winner:          Sarika Gandhi & Jake McCallum

 

BEST ALL-ROUNDER AWARDS To be eligible for an All Rounder Award students need to be good at everything really.  Good in classes and in performance, likely also good in Festivals and/or LAMDA.  They need to be creative, a good team worker, but also able to take the lead.  They should be reliable, committed and enthusiastic.  Their improvisation skills should be very good for their age and there should be something a bit ‘exciting’ or ‘promising’ about them as drama students.

JUNIOR Nominees

Sam Buckle

Jessica Newell

Bella Kilkenny

Beth Summers

Nicole Gay

Winner:          Sam Buckle & Beth Summers

 

SENIORS Nominees

Lexi Randell

Zoe Smith

Winner:                      Zoe Smith      

 

ADVANCED Nominees

Sam Cunningham

James Whitaker

Rebecca Harvey

Abby Ingham

Winner:          James Whitaker                

 

GRADUATES Nominees

Beth Whitaker

John Bennett

Lucy Billingham-West

Georgia Taylor

Josiah Kirpalani

Olivia Marshall

Jake McCallum

Yasmin Wilson

Winner:                      Josiah Kirpalani       

  

PERFORMANCE AWARDS - FROM FESTIVAL, LAMDA & SHOWCASE

Act One Beginners Backstage Star is an award made to a student who has worked behind the scenes in some way.  Today I’ve had lots of help from students from our Graduates class and some of them have also helped with the younger students performances in the weeks leading up to day.

Nominees

Beth Whitaker

John Bennett

Georgia Taylor

Jacob Weller

Alf White

Olivia Marshall

Lucy Billingham-West

Sarika Gandhi

Yasmin Wilson

Josiah Kirpalani

Jake McCallum

Winner:          Olivia Marshall

 

Sam Casella Theatre Cup is presented to the student who took whatever role they had and played it fully.  This student’s stage presence and connection with their role and the audience should be of the highest standard for their age.   This is for a student who brings the stage to life. 

Nominees

Abby Ingham

Lexi Randell

James Whitaker

Sam Cunningham

John Bennett

Beth Whitaker

Georgia Taylor

Zoe Smith

Winner:          Georgia Taylor                                 

 

Cutcliffe Chorus Cup is awarded to the student who plays their part in the ensemble with full commitment and expertise at all times

Nominees

Yasmin Wilson

Sam Buckle

Nicole Gay

Sarika Gandhi

Olivia Marshall

Jacob Weller

Lucy Billingham-West

Josiah Kirpalani

Abby Vines

Lewis Napper

James Whitaker

Ellie Sargant

Finlay Weight

James Lucas

Beth Summers

Bella Kilkenny

Abi Field

Winner:                      Abby Vines   

           

Act One Beginners Leading Star is awarded to a student who played a lead role exceptionally well.  All aspects of their theatre craft and team spirit, as well as hard work and enthusiasm are considered.  This student’s stage presence and connection with their role and the audience should be of the highest standard for their age. 

Nominees

James Whitaker

Sam Cunningham

Abby Ingham

Zoe Smith

Joint Winners:                       James Whitaker & Sam Cunningham

 

Stephen Beckett Showcase Shield

This award is chosen by our panel who have been watching all the performances this afternoon and will present this shield to a student who, over the course of this afternoon has stood out for them in some way. 

WINNER:  James Whitaker